Registered Charity 1128832 
Home
Learn2row
Join
Corporate Row
Events
Calendar
Juniors
History
Documents
Contact us
 

Juniors

Juniors

Previous results



Gloucester August 27th
J15 4x+ Jon Moore(City of Bristol), James Bird(Gloucester), Samuel Casey(Wiltshire), Tom Worrall(City of Bristol), Cox Joe Hiscott(City of Bristol)
WJ15 4x+ - Noemi Keresztes, Ellena Murphy, Abigail Wiberg, Tilly Martin, cox Alice Hurley
WJ18 4x - Kirsty Martin, Ellena Murphy, Molly Lynn-Manuel, Laura Ralph
WJ12 1x - Hannah Wiberg
WJ18 2x - Laura Ralph, Molly Lynn-Manuel

Ross August 28th
J15 4x+ George (Pangbourne), James Bird(Gloucester), Samuel Casey(Wiltshire), Tom Worrall(City of Bristol), Cox Joe Hiscott(City of Bristol)
WJ18 4x - Kirsty Martin, Laura Bathe-Taylor, Molly Lynn-Manuel, Laura Ralph

Ross August 29th
Mixed Nov 8+ - Amy Surman(Gloucester), Abigail Wiberg, John Hurley, Mark Keresztes, Sam Casey(Wiltshire), Tom Worral, Ellena Murphy, Molly Lynn-Manuel Cox Alice Hurley

Stourport August 13/14th 2011
Saturday Winners

WJ15 4x+ - Jo Pagon, Jess Starkey, Abigail Wiberg, Tilly Martin, cox Juliet Ashford
IM1 2x - Sam, Laura Ralph
J18 1x - Gabirel Burke
WJ16 2x - Anna Ashford, Vicki Fernandes
WJ17 4x - Kirsty Martin, Vivki Fernandes, Anna Ashford, Laura Ralph
Sunday Winners
WJ15 2x - Tilly Martin, Jess Starkey
WJ12 1x - Hannah Wiberg
WJ18 4x - Laura Bathe-Taylor, Vicki Fernandes, Abigai Wiberg, Laura Ralph

British Rowing Championships July 2011
J15 4x+ - Bronze Medal
James Baker(Pangbourne), James Bird(Gloucester), Samuel Casey(Wiltshire), Tom Worrall (City of Bristol), Cox Hannah Wiberg (City of Bristol)


Boys Quad


Medals


Boys Quad with Mike Murphy

LLandaff 9 and 19th July 2011
SATURDAY WINNERS
WJ15 4x+ - Ellena Murphy, Tilly Martin, Jo Pagon, Abigail Wiberg cox Alice Hurley
WJ18 1x - Laura Bathe-Taylor
WJ14 4x+ - Noemi Keresztes, Jess Starkey, Freya Hasell, Abbie Preen cox Alice Hurley
WJ15 2x - Tilly Martin, Ellena Murphy
WJ12 1x - Hannah Wiberg
WJ18 2x - Laura Ralph, Molly Lynn-Manuel
SUNDAY WINNERS
WJ15 4x+ - Ellena Murphy, Tilly Martin, Jo Pagon, Abbie Wiberg cox Alice Hurley
WJ15 2x - Tilly Martin, Ellena Murphy
WJ18 2x - Laura Ralph, Molly Lynn-Manuel
J14 4x+ - Tilly Martin, Tom Youngs, Rob Ashford, Jon Moore cox Joe Hiscott



National Schools Regatta 27th May 2011
WJ15 2X - Bronze medal
Ellena Murphy and Tilly Martin

Worcetser Spring Regatta - 21 May 2011
Womens Novice 4+ - Aimee Hann, Helen Burton, Anna Ashford, Kirsty Martin, cox Alice Hurley
WJ12 2x - Ellie Preen, Hannah Wiberg
WJ17 2x - Molly Manuel, Laura Ralph
WJ15 2x - Ellena Murphy, Tilly Martin

Apologies, do not have any photographs of this event!

Boston Rowing Marathon - 19 September2010
Boys Quad - 4:03:33 - Mark Keresztes, Ben Thomas, Tom Worrall, John Hurley
Girls eight - 4:31:19 - Vicki Fernandes, Laura Ralph, Laura Bathe-taylor, Kirsty Martin, Aimee Hann, Poppy Stockbridge, Katherine Evans, Anna Ashford, Alice Hurley
Grils quad - 4:34:58 - Ellie Murphy, Jodie Horne, Tilly Martin, Abigail Wiberg, Cox - Hannah Wiberg
Single - 5:41:01 - Jo Pagon


Boys Quad
Time:- 4:03:33


Girls Eight
Time:- 4:31:19


Grils Quad
Time:- 4:34:58
Relaxing after finishing


Time:- 5:41:01


The parents!
Time 5:14:02
Mary Ralph, Gillian Wiberg, Mark Worrall, Andy Wiberg, Nick Pagon, Mark Ralph, Ann Horne and Kris Worrall
Not forgetting the cox Ed Worrall

Apologies to the crew of the IM3 4x who were not caught by the photographer at the event.

Gloucester and Ross 28 - 30 August 2010

WINNERS

Saturday - WJ14 2X - Tilly Martin, Ellena Murphy
Saturday - WJ15 4x+ - Anna Ashford, Kirsty Martin, Aimee Hann, Victoria Fernandes, Cox Alice Hurley
Saturday - J17 4x - Ali Burns, Gabriel Burke, Mark Keresztes, John Hurley
Saturday - WJ12 & Sunday WJ11 - Hannah Wiberg
Sunday - WJ15 4x+ - Anna Ashford, Kirsty Martin, Aimee Hann, Victoria Fernandes, Cox Alice Hurley
Monday - MXD IM3 4X - Gabriel Burke, Sam, Laura Ralph, Kirsty Martin
Sunday - WJ15 4x+ - Anna Ashford, Aimee Hann, Vikki Fernandes, Kirsty Martin, Cox Alice Hurley


Winner Saturday - WJ14 2X


Winner Saturday - WJ15 4x+


Winner Saturday - J17 4X


Winner Saturday - WJ12, Sunday - WJ11


Winner Sunday - WJ15 4x+


Winner Sunday - MXD IM3 4X


Winner Sunday - WJ15 4x+

Stourport 14 - 15 August 2010

WINNERS

Saturday - WJ14 2X - Jodie Horne, Ellena Murphy
Saturday - WJ14 4x+ - Ellena Murphy, Jodie Horne, Abigail Wiberg, Jo Pagon, Cox Alice Hurley
Sunday - WJ14 2X - Tilly Martin, Ellena Murphy
Sunday - WJ15 4x+ - Ellena Murphy, Jodie Horne, Abigail Wiberg, Jo Pagon, Cox Hannah Wiberg
Sunday - MXD IM" 2X - Laura Ralph and Sam(!)
Sunday - MXD IM3 4X - Laura Ralph, Gabriel Burke, Aimee Hann, John Hurley


Winner Saturday - WJ14 2X




Winner Saturday - WJ14 4x+


Winner Sunday - WJ14 2X


Winner Sunday - WJ15 4x+

Winner Sunday - MXD IM" 2X


Winner Sunday - MXD IM3 4X



Bewdley 24-25 July 2010

Unfortunately no photographs for this event - but the winners were:-

Sunday:-
WJ16 4x- Laura Ralph, Victoria Fernandes, Katherine Evans, Anna Ashford
WJ14 4x+ Jo Pagon, Abigail Wiberg, Jodie Horne, Ellena Murphy, cox: Hannah Wiberg
WJ15 2x Katherine Evans, Anna Ashford
WJ11 2x Ellie Preen, Hannah Wiberg
J17 1x Gabriel Burke
WJ15 1x Victoria Fernandes
J13 1x Tom Youngs
...and not forgetting the old boys
MasC 2- Austin Bathe-Taylor, Mike Murphy(!!!!)

Saturday:-
WJ15 4x+ Aimee Hann, Molly Preen, Laura Bathe-Taylor, Ellena Murphy, cox: Hannah Wiberg
WJ14 4x+ Jo Pagon, Abigail Wiberg, Jodie Horne, Ellena Murphy, cox: Hannah Wiberg
J13 2x Gabriel Downey, Tom Youngs
J13 1x Tom Youngs



British Championships 16-17 July 2010

WINNERS

WJ14 4x+ silver medallists - Ellena Murphy, Abigail Wiberg, Tilly Martin, Jodie Horne, Cox Hannah Wiberg
WJ15 4X+ - Anna Ashford, Laura Bathe-Taylor, Molly Preen, Kirsty Martin, Cox Alice Hurley


WJ14 4x+


The WJ14 4x+ silver medallists


The WJ15 4x+ racing on the far side of the picture



Llandaff Regatta 10-11 July 2010

WINNERS

Saturday and Sunday winners WJ15 4X+ - Anna Ashford, Laura Bathe Taylor, Molly Preen, Kirsty Martin, cox Alice Hurley
Saturday and Sunday winners WJ14 4X+ - Ellena Murphy, Jodie Horne, Abigail Wiberg, Jo Pagon cox Hannah Wiberg
Saturday and Sunday winner J14 1x - Tom Worrall
Saturday winners MXT4X - Laura Ralph, Katherine Shaw, Gabriel Burke, Mark Keresztes
Saturday winners WJ16 2x - Katherine Shaw, Laura Ralph
Saturday winner WJ16 1X - Katherine Shaw
Saturday winner NOVX2 - Mark Keresztes, John Hurley
Saturday winner IM3X1 - Gabriel Burke
Saturday winner WJ14 1X - Jo Pagon
Saturday winners J13 2x - Gabriel Downey, Tom Youngs
Saturday winners WJ14 2x - Ellena Murphy, Jodie Horne


The winning juniors from Saturday.


Mike Murphy receiving the Victor Lodorum Cup.


The City of Bristol Junior and Seniors with winning cups on Sunday

Photographs of the winning crews:-


Saturday and Sunday winners WJ15 4X+


Saturday and Sunday winners WJ14 4X+


Saturday and Sunday winner J14 1x


Saturday winners MXT4X


Saturday winners WJ16 2x


Saturday winner WJ16 1X


Saturday winner NOVX2


Saturday winner IM3X1


Saturday winner WJ14 1X


Saturday winners J13 2x



Womens Henley June 2010

WJ164+ - Laura Ralph, Katherine Shaw, Kirsty Martin, Molly Preen and Alice Hurley (cox)


WJ164+ - Got through to the quarter final, but beaten by Trentham who broke the course record.



National Schools Regatta 28th - 30th May 2010

Silver Medal winners WJ15 4+ - Molly Preen, cox Alice Hurley, Anna Ashford, Laura Bathe Taylor, Kirsty Martin


Silver Medal winners WJ15 4+



Another successful day at the Worcester Spring Regatta on 22nd May with 6 wins!! Congratulations go to
Tilly Martin winiing the J13 1x
Tom Youngs and Gabriel Downey for the J13 2x
Tilly Martin and Abigail Preen for the WJ13 2x
Tom Worral winning the J14 1x,
Ellie Murphy & Jodie Horne for the J14 2x+
Ellie Murphy for the WJ14 1x

Unfortunately our ususal photograhper was not present at this event.




Evesham Regatta Saturday 1st May 2010

WINNERS

Winner - J14 1X - Tom Worrall
Winner - WJ14 4X+ - Ellena Murphy, Jodie Horne, Tilly Martin, Abigail Wiberg, cox Ellie Preen
Winner - WJ15 4X+ - Ellena Murphy, Laura Bathe Taylor, Molly Preen, Anna Ashford and cox Alice Hurley


Winner - J14 1X


Winner - WJ14 4X+


Winner - WJ15 4X+



Junior Inter-regional Regatta Sunday 25th April 2010

Bronze medal Winner - J14 1X - Tom Worrall
Bronze Medal Winners - WJ14 4X+ - Ellena Murphy, Jodie Horne, Abigail Wiberg, Ella Bird, cox Hannah Wiberg
Gold Medal Winners - WJ16 2X - Katherine Shaw, Laura Ralph


Bronze medal Winner - J14 1X


Bronze Medal Winners - WJ14 4X+
with Ben Hunt-Davis - Sydney 2000 Gold Medallist


Gold Medal Winners - WJ16 2X



GHENT International Junior Regatta 10th and 11th April 2010

Silver medal Winner - WJ14 1X - Ellena Murphy
Silver Medal Winner - WJ16 2X - Molly Preen, Laura Ralph
Silver Medal Winner - WJ16 4X - Molly Preen, Aimee Hann, Poppy Stockbridge, Laura Ralph
Gold Medal Winner - WJ14 4X+ - Abigail Wiberg, Abigail Preen, Tilly Martin, Jo Pagon, cox Hannah Wiberg


Silver medal Winner - WJ14 1X


Silver Medal Winner - WJ16 2X


Silver Medal Winner - WJ16 4X


Gold Medal Winner - WJ14 4X+


City of Bristol Big Head 21/2/2010

Winner - WJ15 4X+ - Victoria Fernandes, Molly Preen, Aimee Hann, Poppy Stockbridge, Alice Hurley(cox)
Winner - WJ14 4X+ - Ellena Murphy, Ella Bird, Abigail Wiberg, Jess Brown, Hannah Wiberg(cox)
Winner - WJ16 2X - Kateherine Shaw, Laura Ralph
Winner - J14 1X AND J15 1x - Tom Worrall
Winner - WJ16 4X - Katherine Evans, Anna Ashford, Molly Preen, Laura Ralph
Winner - WJ14 2X - Ellena Murphy, Jodie Horne
Winner - IM3 4X - Gabriel Burke, Mark Keresztes, Will Thomson, John Hurley
Winner - Adrian Millander shield for fastest 4 of the day - John Hurley, Mark Keresztes, Gabriel Burke, Will Thomson


Winner - WJ15 4X+


Winner - WJ14 4X+


Winner - WJ16 2X


Winner - J14 1X AND J15 1x


Winner - WJ16 4X


Winner - WJ14 2X


Winner - IM3 4X


Winner - Adrian Millander shield for fastest 4 of the day


Wycliffe Big Head 6/2/2010

Winner - W J 16 8 + - Katherine Evans, Laura Ralph, Katherine Shaw, Molly Preen, Aimee Hann, Victoria Fernandes, Anna Ashford, Poppy Stockbridge, Alice Hurley (cox)
Winner - W J 14 4x + - Ellena Murphy, Jodie Horne, Abigail Wiberg, Jo Pagon, Hannah Wiberg(cox)


Winner - W J 16 8 +


Winner - W J 14 4x +





Login
email
password
Remember Me
Create an account
Forgotten password?